Léto 2023 si budeme pamatovat jako období, kdy teploty vodních ploch překonaly všechny dosavadní rekordy. Podle meteorologa Michala Žáka z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy jsme se setkali s moři a přehradami, které byly v některých oblastech až o 7 °C teplejší než dlouhodobý průměr. Nejde o nějakou banalitu – tak výrazné odchylky mění přírodní podmínky, ale netýkají se jen života v mořích a jezerech. Intenzivně ovlivňují i to, jak se nám spí.
Teplé noci jsou čím dál běžnější a lidé mají stále větší problémy se spánkem, když už nedokážou chladnější voda a vzduch ochladit okolí. „Vysoké teploty vody znamenají, že během noci dochází k menšímu výparu a chladnutí, proto je i vzduch teplejší,“ vysvětlil Žák v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka. Podle něj jsou s tím spojené i další nečekané dopady na každodenní život. Lidé spí hůř, roste nervozita a prohlubují se zdravotní komplikace, především v městském prostředí.
Přehřáté vody nejsou jen problém pro lidi. Ekosystémy se s tak prudkou změnou nedokážou rychle vypořádat. Řasy bují, některé druhy ryb hynou a nastává chaos v přirozených cyklech. Co je podstatné, teplota vody určuje, kolik se jí vypaří. Když je moře nebo přehrada opravdu teplá, voda stoupá do ovzduší ještě intenzivněji než za běžných let. A s ní i obrovské množství energie, která pak způsobuje přívalové deště, prudké bouřky a postupně i bleskové povodně.
Žák v pořadu moderovaném Zitou Senkovou upozornil, že podobné extrémní jevy byly vidět během posledních měsíců hned v několika evropských zemích. Tam, kde dříve přišly mírné srážky, se teď valí přívalová voda po období veder a sucha. „Někdy je rozdíl mezi teplotou vody a dlouhodobým průměrem víc než sedm stupňů Celsia,“ říká meteorolog. Podle dat Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí právě takové výkyvy zrychlují klimatické procesy, které vedou ke zcela novým rekordům v rychlosti a síle bouří a veder.
Tyto jevy spolu přímo souvisejí. Rychlejší odpařování vody v létě přináší vyšší míru vlhkosti do atmosféry, což je palivo pro extrémní srážky nebo intenzivnější hurikány v jiných částech světa. Výrazné oteplení moří má také zásadní vliv na vznik tropických cyklón a další nečekané rozmary počasí, které známe spíš z televizních zpráv z Karibiku nebo Pacifiku.
Vědci se shodují, že pokud bude silný trend oteplování světových oceánů a vnitrozemských přehrad dále pokračovat, musíme počítat s častějšími a prudšími extrémy. Nebude se jednat jen o horké noci, které ruší náš spánek, ale také o nevyzpytatelné a ničivé výkyvy počasí, které zasáhnou přímo do života nás všech. Klimatické změny už dávno nejsou teorie – jsou to fakta, která cítíme na vlastní kůži každý den.