Když herečka Kate Beckinsale minulý týden na svých sociálních sítích sdílela fotografii svého vánočně vyzdobeného domu, čekalo na ni něco, co přijít nečekala – vlna kritiky a zlomyslných komentářů ohledně jejího vánočního stromu. Část uživatelů sociálních médií se rozhodla její sváteční výzdobu veřejně odsoudit a přirovnali ji dokonce k „hromadě zvratků“. Je smutné, že místo aby se lidé inspirovali sváteční náladou, někteří raději investovali svou energii do šíření negativní kritiky.
Tento konkrétní incident je bohužel jen jedním z mnoha, jimž zde již zmiňovaná herečka dlouhodobě čelí. Kate Beckinsale je pravidelně terčem internetových útoků, které se týkají jak jejího osobního života, tak vzhledu. Nabízí se tedy otázka – proč se tolik lidí cítí oprávněno k veřejnému odsuzování jednoho z prvků, který do jisté míry definuje soukromí.
Již dříve byli fanoušci svědky nevraživostí vůči jejímu romantickému životu. Jenna Schererová, odbornice na sociální média, zdůrazňuje, že internet je plný lidí, kteří si myslí, že vzhledem ke svým anonymním profilům mohou beztrestně psát neslušné či útočné komentáře na adresu známých osobností.
Je důležité si položit otázku, jaký vliv má kyberšikana na životy celebrit. Mnozí lidé považují slavné osobnosti za někoho, kdo by měl být odolný vůči kritice, avšak i ty nejslavnější tváře jsou stále jen lidé, kteří si zaslouží respekt a důstojnost. Nepříjemné komentáře neovlivňují jen jejich psychickou pohodu, ale často i osobní a pracovní život.
Beckinsale se zatím k této konkrétní situaci nevyjádřila, což však naznačuje, že se stále snaží řídit heslem „Ignoruj a jdi dál“. Nicméně je jasné, že kyberšikana je častým stínem, který nad jejími úspěchy visí. A i když je známá pro své ostré a vtipné odpovědi trollům, není vždy snadné nechat všechno být.
Přítomnost na sociálních sítích je dnes pro veřejné osobnosti v mnohém nezbytná – umožňuje jim zůstat v kontaktu se svou fanouškovskou základnou a sdílet střípky ze života. Ale tento způsob komunikace přináší i negativa. Je téměř nevyhnutelné, že se stanou terčem útoků těch, kteří si svůj čas na internetu krátí posměšnými nebo nenávistnými projevy.
Mnozí odborníci na psychologii a behaviorální vědy bijí na poplach – míra kyberšikany je alarmující a většina z těchto slovních útoků má opravdu reálné důsledky pro psychiku jednotlivých obětí. Kde je ta správná hranice mezi svobodou vyjadřování a nenávistným projevem? A existuje vůbec správná politika, jak se vypořádat s útočnými uživateli?
Tato kontroverzní kauza Kate Beckinsale a jejího vánočního stromu je jedním z mnoha příkladů, které poukazují na rozsah a závažnost problému kyberšikany. První a základní krok v boji proti této formě šikany je prevence a osvěta. Konkrétně je důležité vytvářet prostředí, kde je respekt a toleranci dostatečně zajištěny.
Rovněž školy, rodiny a mediální pořady by měly aktivně přistupovat k vychovávání mladší generace o rizicích a důsledcích kyberšikany. Je třeba, aby lidé věděli, že kritizování anonymně na internetu může mít devastující důsledky a že každý jednotlivý útok má své následky.