Dnes, v neděli 7. září 2025, se Měsíc opět zbarví do měděných odstínů. Po šesti letech a osmi měsících jde o první úplné zatmění pozorovatelné z území České republiky – naposledy jsme podobnou podívanou měli v lednu 2019. Tentokrát navíc přichází s jednou zvláštností: Měsíc vychází už v průběhu zatmění, takže první pohledy na obloze budou rovnou „načervenalé“.
Částečné zatmění začne už v 18:27 SELČ, ale v té době bude Měsíc u nás i na Slovensku ještě pod obzorem. Na východě Slovenska, například v Košicích, se Měsíc objeví nad východním horizontem zhruba 25 minut před začátkem úplné fáze, v pokročilém soumraku a nízko nad obzorem. V Čechách bude start obtížnější: v Praze se Měsíc vyhoupne nad obzor až několik minut poté, co už úplné zatmění poběží. Nízko nad východním obzorem a na světlém pozadí soumraku ho můžete zpočátku snadno přehlédnout.
Úplná fáze začne krátce po půl osmé večer, maximum nastane ve 20:11 SELČ a poté bude intenzita stínu postupně slábnout. Úplné zatmění skončí ve 20:52 SELČ a částečná fáze doběhne v 22:55 SELČ. Celá show tak nabídne přes čtyři hodiny dění, z toho samotná totalita potrvá přibližně 1 hodinu a 22 minut – patří tedy k delším úplným zatměním této dekády.
Jak bude Měsíc vypadat? Během vrcholu zatmění zoranžoví až zčervená a přejde do známého „krvavého“ odstínu. Není to žádná magie. Sluneční světlo, které obepíná Zemi, se láme a rozptyluje v atmosféře. Kratší modré vlnové délky se vytratí, delší červené projdou a „vymalují“ měsíční disk do teplých odstínů. Měsíc úplně nezmizí – bude tlumený, ale viditelný. Letos navíc severní okraj měsíčního disku míří blízko středu zemského stínu, takže temnota bude výrazná. V okamžiku maxima bude Měsíc zhruba 377 618 kilometrů od Země, tedy relativně blízko průměrné vzdálenosti.
Vpravo od Měsíce se dnes navečer objeví Saturn, přibližně 13 stupňů východně (pro orientaci: sevřená pěst na natažené paži představuje asi 10 stupňů). Kdo vytáhne dalekohled, najde v okolí i slabý Neptun přibližně 2 stupně severovýchodně od Saturnu, ale tady už počítejte s tím, že bez optiky ho neodlišíte.
Protože Měsíc během začátku zatmění vychází a je velmi nízko, rozhoduje čistý východní obzor. V praxi to znamená vyrazit na vyvýšené místo, louku, hráz, vyhlídku nebo střechu (tam, kde je to bezpečné a povolené). Světelné znečištění není u zatmění tak kritické jako u rojů meteorů, přesto platí, že čím méně lamp a reklamních panelů, tím víc detailů na tmavém měsíčním disku uvidíte.
Z pozorovatelského hlediska bude první půlhodina po východu klíčová. Měsíc bude nízko a v soumraku, takže se vizuálně „ztrácí“ – hledejte ho přesně nad východem, těsně nad linií domů, stromů nebo kopců. Pokud uvidíte na obloze jasnější „hvězdu“ vpravo od vyhlíženého místa, je to pravděpodobně Saturn. Měsíc by měl být vlevo, slabě načervenalý a na první pohled překvapivě tmavý.
Po skončení úplné fáze začne Měsíc ze stínu pomalu vystupovat. Zprvu se vynoří velmi jemný a chladně zbarvený „srpek“ na okraji disku – to je přímé sluneční světlo, které se postupně vrací. S přibývající minutou bude kontrast sílit a kolem 22:55 SELČ bude po zatmění. Zajímavé je sledovat, jak se tmavý okraj zemského stínu posouvá přes známá moře a krátery; triedr nebo malý dalekohled v tu chvíli ukáže jemnou geometrii stínu i reliéf lunárních útvarů.
Zatmění Měsíce je bezpečné. Na rozdíl od zatmění Slunce se můžete dívat očima, triedrem i dalekohledem – žádné filtry netřeba. Hodí se ale teplé vrstvy, stativ pro fotoaparát, židle a termoska. Zní to banálně, ale pohodlí znamená, že vydržíte na místě celou dobu a neuteče vám žádný moment.
Fotografové mají letos velkou šanci na efektní snímky s krajinou. Při východu je Měsíc nízko a tmavý, takže jde výborně komponovat spolu s městskou siluetou, kostelem, rozhlednou nebo řekou. Začněte širším objektivem (24–35 mm), expozičně bracketing a focení do RAWu pomůže vyrovnat jas soumraku a tmavého Měsíce. Jakmile se setmí, přejděte na delší ohniska (100–300 mm). Zkuste základ: čas 1–2 s, clona f/4–f/5.6, ISO 400–1600, a dolaďte podle histogramu. Pevný stativ a samospoušť nebo dálková spoušť jsou nutnost, jinak se projeví i drobný chvění. Manuální ostření na hvězdu či na hranu Měsíce bývá spolehlivější než automatika.
Jestli máte jen telefon, opřete ho o zábradlí nebo stativ, zvolte noční režim a pevně komponujte s horizontem či výrazným objektem v popředí. Mobil má tendenci přepalovat scény s malým jasným objektem na tmavém pozadí; pomůže ťuknout na Měsíc a trošku stáhnout expozici jezdítkem.
Atmosféra může s barvami zatmění hodně zamíchat. Po prašných bouřích, požárech nebo výbuších sopek bývá úplná fáze temnější – říká se tomu Danjonova stupnice, která hodnotí jas zatmění od velmi tmavého (L=0) po světlé cihlově červené (L=4). Všimněte si odstínu a odhad si případně poznamenejte; amatérská pozorování se často sdílejí v astronomických spolcích a pomáhají zpřesnit popisy průběhu.
Základní fyzika je přímočará: Měsíc vstupuje do zemského stínu, který má tvar kužele. Když se celý měsíční disk vejde do tmavé části stínu (umbry), nastává totalita. Protože se Země i Měsíc pohybují, barvy a jas se během úplné fáze pozvolna mění. Blíž k okraji stínu je Měsíc světlejší, blíž ke středu výrazně tmavne – a právě dnes se severní část disku dostane velmi hluboko, takže se čeká temnější červeň než při „okrajových“ zatměních.
Co dělat, když je při východu nízko oblačnost? Vyjeďte o pár kilometrů jinam, ideálně na vyvýšený bod. Pruh oblačnosti u horizontu je častý, ale nad ním bývá nebe jasné. Pokud se rozjasní až během úplné fáze, nic není ztraceno – Měsíc stoupá a podmínky se zlepšují každou minutou. Světelný smog tentokrát tolik nevadí; i ve městě uvidíte zbarvený disk, jen kontrast bude trochu menší.
Zajímavé je také sledovat okolní oblohu. Tmavý Měsíc „nepřesvětluje“ okolí, takže vystoupí slabší hvězdy, které by za běžného úplňku zanikly. U nízkých výšek nad obzorem zkuste orientaci pomocí jasnějších hvězd a planet – Saturn je dnes večer skvělý maják a v dalekohledu ukáže dokonce prstence (i když ne tak otevřené jako v minulých letech).
Po organizační stránce počítejte s tím, že mnoho hvězdáren a klubů u nás i na Slovensku tradičně otevírá pro veřejnost. Pokud bude jasno, mívají připravené výklady, dalekohledy a komentované pozorování. Není nutná žádná speciální výbava – stačí přijít včas. Kdo chce mít jistotu, ať dorazí o desítky minut dřív: východ Měsíce v zatmění je vizuálně nenápadný a nejlépe se hledá s časovou rezervou.
Malý tip na závěr večera: až bude částečná fáze končit, všimněte si velmi ostré hranice zemského stínu, jak „sjíždí“ přes krátery a moře. Je to učebnicová ukázka kulatosti Země i geometrie stínu. Pokud si průběh natočíte časosběrem, získáte z pár desítek minut dramatický klip, kde je posun stínu krásně vidět.
Ať už vyrazíte s dalekohledem, nebo jen s očima, dnešní úplné zatmění Měsíce je jedna z těch vzácných chvil, kdy se nebe promění přímo před očima. Po dlouhé pauze od roku 2019 se vrací ve výhodném večerním čase – a když obloha dovolí, nabídne hodně barev, hodně emocí a spoustu příběhů do rodinného alba.