Německo prošlo v roce 2021 dvěma extrémně nebezpečnými situacemi, kdy hrozil plošný blackout. Ten nejvážnější přišel 8. ledna, kdy se západní a střední Evropa nacházely uprostřed studené zimy a poptávka po elektřině raketově rostla. Síť měla v tu chvíli tak málo rezerv, že musela spoléhat na podporu ze států Balkánu. Právě tady přišly problémy – došlo k náhlým výpadkům a nečekaně i ke kolizi v rumunské elektrárně, která záložní dodávky utlumila na minimum.
Takový výpadek proudil až do evropské sítě a Němci si začali uvědomovat, jak tenká je hranice mezi běžným životem a katastrofou. V nastalé krizi nestačilo ani aktivování rezerv z okolních zemí. Jediný řetězový efekt mohl poslat celé Německo, a spolu s ním i další části Evropy, do tmy na dny či týdny.
Kořeny tohoto ohrožení leží ve velkém energetickém přechodu, kterým Německo v posledních letech prochází. Postupné odstavování jaderných a uhelných elektráren znamená, že stabilita sítě je stále více závislá na obnovitelných zdrojích. Ty ale často nedokážou pokrýt špičky v nárocích – vítr nefouká pořád, slunce nesvítí v noci. Výsledkem je častější potřeba importovat elektřinu nebo spouštět rezervní bloky, často v poslední možné chvíli.
Federální úřad pro civilní ochranu varoval, že pokud by blackout trval několik dní, následky by byly ničivé. Systémy zásobování vodou a potravinami, doprava, komunikace i zdravotnictví by mohly naprosto zkolabovat. Samotný stát by reálně ztratil schopnost chránit zdraví a životy svých občanů, což německá ústava striktně vyžaduje.
Německé ministerstvo vnitra a další státní orgány proto už několik let připravují krizové scénáře. Analýzy Spolkového sněmu (Bundestagu) pravidelně upozorňují na fakt, že rychlý přechod k obnovitelným zdrojům bez zajištění dostatečné stability sítě zvyšuje riziko výpadků. Po volbách v roce 2021 se i při tvorbě nové vládní koalice jednalo o energetice jako o prioritě číslo jedna. Odborníci chtějí prosadit investice do chytré infrastruktury a rychlejší stavby moderních sítí, které by podobné situace minimalizovaly.
Energetická bezpečnost se tak stala hlavním tématem nejen pro politiky, ale i pro miliony domácností a firem. Rok 2021 ukázal, že Německo už dávno není energeticky nedotknutelné a téměř každá porucha v Evropě se ho může dotknout stejně tvrdě jako jeho sousedů.