Po dlouhých osmi letech rozhodlo Rusko o nasazení svého letectva v Sýrii, konkrétně proti pozicím rebelů v Aleppu. Tato taktika přichází v době, kdy islamistická militantní skupina Hayat Tahrir al Sham učinila výrazné pokroky ve druhém největším syrském městě. Rebelové, překvapivou ofenzivou, dokázali infiltrovat polovinu Aleppa, a to včetně historicky významné starobylé citadely, což uvrhlo režimní síly do nečekaného chaosu.
Kvůli těmto dramatickým změnám na bojišti byly místní úřady nuceny reagovat uzavřením jak mezinárodního letiště, tak hlavních dopravních tepen. Tento krok jasně naznačuje strategické a logistické zajištění v případě dalšího postupu rebelů nebo akcí režimních sil i jejich spojenců, jako jsou ruské vojenské jednotky.
Týmová spolupráce ruských a syrských vojenských jednotek přinesla během posledních 24 hodin značný úspěch, neboť bylo eliminováno více než 300 militantů. Podle vojenských zdrojů byla syrské armádě vydána instrukce pro "bezpečný ústup" z oblastí, které rebelské jednotky ovládly, což jasně ukazuje na strategickou přehodnotu předchozích pozic.
Rebelové reagovali na vzrůstající tlak ze strany Ruskem a Sýrií vedených náletů v civilních oblastech ovládaných opozici v provincii Idlib. Jejich odhodlání vrchoví vedlo k tomu, že do boje nově nasadili drony, což představuje nový taktický prvek v jejich postupu. Tato strategie je nejen technologicky důvtipná, ale také adekvátně odpovídá nízké ekonomické a technologické nákladnosti ve srovnání s klasickou vojenskou výbavou.
Internetové videa, která se šíří ze západu Aleppa, zobrazují opancéřované vozy rebelů, které se blíží k městu, a oslavy na západním vstupu do města. Tyto záběry svědčí o rostoucím sebevědomí rebelů, ale také o neotupující morálce, která je v této fázi konfliktu nesmírně důležitá.
Následky tohoto konfliktu jsou devastující především pro civilní obyvatelstvo, jež je chyceno mezi dvěma znepřátelenými stranami. Podle prohlášení zástupce OSN bylo za poslední tři dny na severozápadě Sýrie zabito 27 civilistů, včetně osmi dětí, což popisuje jako "nemilosrdné útoky". Tato zpráva zdůrazňuje naléhavou potřebu pro přehodnocení bojových akcí a ochranu nevinného civilního obyvatelstva.
Analytici často upozorňují na potenciál této situace eskalovat do širšího ozbrojeného konfliktu, což by mohlo vyvolat rozsáhlou humanitární krizi. Toto riziko narůstá s napětím, které panuje v regionu, obzvláště vzhledem k různorodosti zájmů mezinárodních hráčů podporujících jednotlivé strany konfliktu.
Turecké zpravodajské služby zůstávají v kontaktu s opozičními zdroji, podporujíc rebelující síly. Nicméně, Ankara vyjádřila obavy nad narůstající nestabilitou a otevřeně varovala, že nedávné útoky na civilní oblasti potlačují klíčové deeskalační dohody. Turecko si tak musí balancovat své zájmy mezi podporou rebelů a ochranou vlastních hranic před potenciálním přílivem uprchlíků a pokračujícím ozbrojeným konfliktem.
Zatímco se situace v Aleppu nadále zhoršuje, otazníky zůstávají nad budoucími kroky klíčových hráčů na syrském bitevním poli a jejich vliv na celkovou politickou i vojenskou dynamiku v oblasti. Zdá se, že naděje na trvalý mír je stále v nedohlednu, a obyčejní lidé zůstávají v palbě sil mocných.