Když se mluví o české kinematografii a divadelní scéně, málokdo si nevzpomene na jméno Jany Synkové. Tato talentovaná herečka, která zemřela ve věku 80 let, zanechala ve světě umění nesmazatelnou stopu. Narodila se 18. dubna 1944 v Praze, a svou kariéru odstartovala brzy, inspirována uměleckým zázemím své rodiny. Její dědeček a babička z matčiny strany byli umělci, což ovlivnilo i Janu samotnou. Od útlého věku se zapojovala do divadelních kroužků a vystupovala v různých inscenacích.
Její touha po herecké dokonalosti ji vedla k dalšímu vzdělávání na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze (DAMU), kde se soustředila na režijní a scénografické studium. Po dokončení studia v roce 1967 odešla do Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Tam získala neocenitelné zkušenosti, které jí otevřely dveře do profesionálního světa herectví. Právě zde začala rozvíjet své dovednosti v komediálním žánru, který se stal její specializací.
Velkými změnami prošla kariéra Jany Synkové v roce 1978, kdy se Divadlo Naivní transformovalo na legendární Divadlo Ypsilon a přesídlilo z Liberce do Prahy. Tato změna nejenže znamenala nový začátek, ale především umožnila Synkové plně rozvinout její schopnosti v groteskních a komediálních rolích. V těchto letech výrazně přispěla k obohacení repertoáru divadla a stala se jeho klíčovou postavou.
Divadlo Ypsilon bylo známé svými netradičními a inovativními přístupy k divadlu, což plně vyhovovalo hereččině identitě. Synková byla duší divadla a jednou z hlavních tváří jeho mnoha úspěchů. Během své kariéry často vystupovala v různých evropských zemích, čímž přispívala k mezinárodnímu renomé českého divadla.
Ve filmu se Jana Synková objevovala pravidelně již od 60. let, ale největší úspěch jí přinesla devadesátá léta. Díky rolím v populárních filmech jako 'Saturnin' a televizním seriálu 'Život na zámku' si získala oblibu jak filmových kritiků, tak i diváků. Role Tety Kateřiny ve filmu 'Saturnin' ji dokonce přinesla nominaci na cenu Český lev. Ačkoli ve filmu se uplatnila i v jiných žánrech, komedie zůstala její doménou, v níž zcela excelovala.
Osobní život Jany Synkové byl spojován se spisovatelem a režisérem Janem Schmidem, se kterým se oženila v roce 1974. Spolu měli dva děti a tvořili pevný umělecký i rodinný pár až do Schmidovy smrti v červnu 2024. Synková se vždy snažila udržovat rovnováhu mezi svou náročnou kariérou a rodinným životem, což nebylo vždy jednoduché, ale podle zasvěcených zvládla s noblesou.
Její tvorba v sobě nesla kontrasty - spojovala vážné reflexe s humorem, politiku s uměním. Byla známá svou schopností vytvořit absurdně komické situace, které však odrážely hluboké myšlenky a lidské záležitosti. Díky jejím nezapomenutelným kreacím se stala součástí temné a bohaté historie české herecké tradice.
Jana Synková zemřela 28. prosince 2024 v sanatoriu v Mníšku pod Brdy po dlouhé nemoci. Její odchod zanechal prázdné místo v českém divadle a filmu, které bude těžké zaplnit. Mnoho jejích kolegů a fanoušků se shoduje na tom, že její humor a umění budou i nadále inspirovat budoucí generace herců a tvůrců.
Pro naše potomky zůstane její odkaz nesmrtelný ve filmech a divadelních hrách, v nichž Jana Synková zanechala kousek své duše. Budeme na ni vzpomínat s úsměvem a respektem, který si zaslouží nejen jako herečka, ale i jako milující manželka a matka.