Občanský Týdeník
  • Karlovarský obchvat
  • ČR a Gaza
  • Jiří Hubač
  • 3I/ATLAS
června, 24 2026
Vláda vyloučila Pavla z NATO summitu, spor míří k Ústavnímu soudu

Vláda České republiky se rozhodla jít proti hlavě státu. Dne 22. června 2026 schválila složení delegace na nadcházející summit Severoatlantické aliance v turecké Ankaře a prezident Petr Pavel, prezident České republiky na seznamu chybí. Rozhodnutí předsedy vlády Andreje Babiše, předseda vlády ČR znamená eskalaci několikaměsíčního politického boje o pravomoci mezi hradem a vládou.

Zatímco v zahraničí řeší britský premiér svou rezignaci, doma se Česko ocitá uprostřed konstituční krize. Vláda nepočítá s účastí hlavy státu na jednom z nejvýznamnějších bezpečnostních fóru roku. Místo Pavla pojedou do Ankary samotný Babiš spolu s ministry obrany a zahraničních věcí. Prezident však ustoupit nehodlá a jeho právní tým již podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu České republiky.

Jednohlasné odmítnutí prezidenta

Jak to dopadlo? Jednoduše: ministr obrany Jaromír Zůna, ministr obrany (za SPD) a ministr zahraničí Petr Macinka, ministr zahraničních věcí (Motoristé) připravili na zasedání kabinetu pouze jednu variantu. Žádný kompromis, žádná alternativní verze s místem pro prezidenta. Bylo to jasné už dlouho před tím, než padlo finální rozhodnutí.

"O složení delegace rozhoduje premiér," prohlásil dříve Zůna pro server Seznam Zprávy a dodal, že do Turecka pojedou Babiš, Macinka a on sám. S Pavlem prý „nepočítají“. Tento postoj potvrzuje tvrdou linii koalice, která si neváhá narazit přímo na ústavní pořádek, pokud jde o kontrolu nad zahraničněpolitickou reprezentací země.

Krácené jednání a odložené rozhodování

Atmosféra před klíčovým dnem byla napjatá. Informace ze zákulisí naznačují, že komunikace mezi stranami byla minimální. Na jedné z předchozích schůzí kabinetu byl přítomen zástupce prezidentské kanceláře jen asi dvacet minut. Poté premiér Babiš novinářům znovu zdůraznil, že o všem rozhodne až 22. června.

Proč takové zdržování? Kancelář prezidenta tehdy oznámila, že kabinet bod neodhlasoval a odložil ho. Byl to taktický manévr? Nebo jen byrokratická nutnost? Ať tak či onak, tlak médií rostl. Česká televize i Český rozhlas opakovaně informovaly, že termín 22. června je definitivní. Když pak konečně rozhodnutí přišlo, bylo bez milosti.

Prezident sahá po žalobě

Petr Pavel neskládá zbraně. Spor o to, kdo má právo zastupovat Českou republiku na vrcholových setkání aliancí, není nový, ale tentokrát jde o všechno. Prezident trvá na tom, že jako hlava státu má být součástí delegace na summitu summit NATO v AnkařeAnkara. Jeho argumentace stojí na tradici a ústavním postavení hlavy státu jako garantovi mezinárodních závazků.

Reakcí na výlučení je tedy kompetenční žaloba. Ústavní soud bude muset posoudit, zda vláda překročila své pravomoci tím, že vyloučila prezidenta z oficiální mise. "Spor o složení delegace bude řešit Ústavní soud," uvedl zpravodajský magazín 90' ČT24. To znamená, že zatímco se politici hádají, soudci budou zkoumat texty zákonů a ústavy.

Historie opakování sebe sama?

Není to poprvé, co se česká politika svádí o roli prezidenta ve vnější politice. Podobné spory probíhaly i za předchozích administrativ, ale intenzita současného konfliktu je bezprecedentní. Zatímco dříve šlo často o formality, nyní jde o veřejné vyhlášení války mezi dvěma mocenskými póly.

Je důležité si uvědomit kontext. Summit NATO v Ankaře se bude zabývat klíčovými bezpečnostními otázkami Evropy. Absence hlavy státu může být vnímána jako slabost nebo vnitropolitický chaos. Na druhou stranu, jednotná delegace vedená premiérem může signalizovat jasnou linii vlády. Otázka zní: jak toto rozhodnutí vnímají spojenci?

Co dál sledovat?

Oči celé země jsou nyní upřeny na Ústavní soud. Lze očekávat, že řízení potrvá měsíce, možná roky. Do té doby musí čeští diplomatičtí představitelé fungovat bez prezidenta. Pro Petra Pavla je to osobní i politická výzva. Dokáže udržet svůj vliv i mimo oficiální delegace? Nebo se stane pouhou pozorovatelem dějů?

Pro občany to znamená další dávku politické nejistoty. V době, kdy svět tápe, se domácí elity hádají o titulky v novinách. Je to efektivní? Snadné je to určitě. Správné? To už necháme na historikách a právnících.

Často kladené dotazy

Kdo pojede na summit NATO v Ankaře místo prezidenta?

Místo prezidenta Petra Pavla pojedou na summit NATO předseda vlády Andrej Babiš, ministr obrany Jaromír Zůna a ministr zahraničí Petr Macinka. Vláda tento trojčlenný výběr schválila 22. června 2026 jako jediný návrh.

Proč prezident Pavel nesmí na summit?

Vláda pod vedením Andreje Babiše rozhodla, že prezident nebude součástí oficiální delegace. Jde o výsledek několika měsíců sporu o pravomoci mezi hradem a vládou. Prezident tvrdí, že má právo zastupovat stát, vláda to popírá.

Jak reaguje Ústavní soud?

Prezident Petr Pavel podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Ten bude muset rozhodnout, zda vláda porušila ústavu tím, že vyloučila hlavu státu z delegace na mezinárodní summit. Rozhodnutí může trvat dlouho.

Kdy se koná summit NATO?

Summit NATO se koná v červenci 2026 v tureckém hlavním městě Ankaře. Jedná se o klíčovou událost pro bezpečnostní politiku aliance a její členy.

Jaký je dopad této situace na českou reputaci?

Vnitropolitický spor může vnímat zahraničí jako známku nestability. Na druhou stranu, jednotná vládní delegace může působit profesionálněji. Dopad závisí na tom, jak dobře čeští zástupci obhajují zájmy země během jednání.

Štítky: Petr Pavel Andrej Babiš summit NATO Ústavní soud Jaromír Zůna
Oblíbené příspěvky
Úplné zatmění Měsíce dnes: první z Česka od roku 2019. Měsíc vyjde už ve stínu

Úplné zatmění Měsíce dnes: první z Česka od roku 2019. Měsíc vyjde už ve stínu

zář, 7 2025

Šéf dopravní policie Jiří Zlý odchází: těžké zranění, vyšetřování a otazníky kolem incidentu

Šéf dopravní policie Jiří Zlý odchází: těžké zranění, vyšetřování a otazníky kolem incidentu

kvě, 22 2025

Recenze Kingdom Come 2: Technická Překvapení a Absence České Dabingové Stopy

Recenze Kingdom Come 2: Technická Překvapení a Absence České Dabingové Stopy

led, 11 2025

Slavnosti svobody Plzeň 2024: Oslavy svobody a historie v srdci České republiky

Slavnosti svobody Plzeň 2024: Oslavy svobody a historie v srdci České republiky

zář, 29 2024

Český hokej vstoupil do MS obhajobou titulu: Vítězný prodloužený souboj se Švýcarskem

Český hokej vstoupil do MS obhajobou titulu: Vítězný prodloužený souboj se Švýcarskem

kvě, 10 2025

Oblíbené značky
  • Česká republika
  • fotbal
  • Ukrajina
  • NATO
  • Praha
  • Rusko
  • Andrej Babiš
  • Liga mistrů
  • Barcelona
  • hokej
  • Premier League
  • Slavia Praha
  • koncert
  • obrana
  • Donald Trump
  • Manchester United
  • Real Madrid
  • Petr Pavel
  • Plzeň
  • tenis
Občanský Týdeník
  • O nás
  • Obchodní podmínky
  • Zásady ochrany soukromí
  • GDPR
  • Kontakt

© 2026. Všechna práva vyhrazena.