Léto si to do České republiky namířilo o poznání dřív, než jsme byli donedávna zvyklí. Již během tohoto týdne se rtuť teploměru může vyšplhat až k 34°C, a to hlavně v jižní Moravě. V Praze se nebude za tropickými hodnotami nijak zvlášť zaostávat – meteorologové nevylučují, že hlavní město zaznamená teploty velmi blízko nejvyšším květnovým hodnotám nového tisíciletí. Tento jarní extrém přichází v návaznosti na mimořádně teplý březen, kdy v Karviné padl rekord 21°C, a také na nezapomenutelný loňský srpen, kdy bylo v České republice naměřeno až 37,1°C.
Dlouhodobá data říkají jasně: teplotní rekordy padaly letos již na víc než polovině sledovaných míst. Jaro je stále častěji ve znamení letních teplot a letos klimatologové opět sledují nezvykle vysoké průměry. Zatím sice v roce 2025 nepadl žádný absolutní celostátní rekord, avšak aktuální vlna veder navazuje na trend, který dobře znají i další sousední státy.
Tropická vedra často bývají jen předzvěstí prudkých bouřek. Ani tentokrát tomu nebude jinak: meteorologové čekají odpolední a podvečerní přeháňky, místy i intenzivní bleskové srážky. Déšť však poskytne pouze krátkodobé ulehčení – většina republiky totiž zápasí s dlouhodobým suchem. Například v Brně je půda místy vyprahlá do hloubky několika desítek centimetrů a země může být po prudkém dešti překvapivě kluzká a náchylná k povrchovým záplavám.
Vysoké teploty a minimum srážek zásadně zvyšují riziko požárů. Hasiči napříč republikou proto vyzývají veřejnost, aby důsledně respektovala zákazy rozdělávání ohně, grilování pod širým nebem nebo vhazování nedopalků do trávy. Již koncem minulého týdne museli v některých okresech zasahovat kvůli drobným lesním požárům, které se kvůli silnému větru velmi rychle šířily.
Nejde však jen o venkov. Ani česká města nejsou na horko dostatečně připravena. Klimatologové i praktičtí lékaři varují, že rozpálené ulice, málo stromů a starší bytová zástavba výrazně zvyšují zdravotní rizika u seniorů, dětí i lidí s chronickými nemocemi. Úřady doporučují vyhýbat se pobytu venku v nejparnějších odpoledních hodinách, pít dostatek vody a sledovat místní výstrahy před bouřkami a požáry.
Ani letos tak Česko neuniká dramatickým změnám počasí, které potvrzují varování klimatologů. Vlny veder, které ještě před lety byly výjimkou, se v poslední dekádě stávají běžným jevem a města budou muset hledat nové způsoby, jak chránit své obyvatele – nejen před horkem, ale i před rizikem požárů a rychlými srážkami.