První polovina června 2025 vypadala jako z apokalyptického filmu. Vysoké teploty a extrémní vlhkost vytvořily v Česku kombinaci, která podle meteorologů nastává jednou za několik desítek let. Po republice se začaly prohánět mohutné bouřkové systémy, které s sebou přinesly doslova vše: přívalový déšť, bouře s obřími kroupami, vítr vyvracející stromy i nebezpečí vzniku tornád.
Jak vysvětlují odborníci z ČHMÚ, směs extrémní energie v atmosféře (MUCAPE 2000–3500 J/kg) a silného proudění ve vyšších vrstvách (až 30 m/s) připomínala typické podmínky v americkém „Tornádo Alley“ — tentokrát ale úřadovaly u nás. Už na začátku období se na sídlištích v Praze a Plzni začala zvedat voda v ulicích a lidi doslova naháněla do vyšších pater.
Policisté, hasiči i dobrovolníci zažívali během několika dní obrovský nápor. V některých oblastech Moravy lidé popisovali, že jim střechy rozbily kroupy větší než pětikoruna. Silný vítr srazil i plně vzrostlé lípy a rozmetal střechy autobusových zastávek.
Jen na jižní Moravě hasiči 7. června vyjeli k více než osmdesáti zásahům. Ve městech jako Hodonín nebo Břeclav vítr bral střechy barákům i hospodám, z ulic mizely dopravní značky pod náporem prudké vody a lidé sáhli po pytlích s pískem jako poslední obraně před valící se povodňovou vlnou.
Večer co večer záchranáři evakuovali seniory z podmáčených bytů, čerpali vodu ze sklepů i podchodů a odklízeli popadané stromy z hlavních silnic. V některých případech bylo potřeba připravit krizová přístřeší pro ty, kteří přišli o střechu nad hlavou.
Zprávy od ESTOFEX a německých meteorologů byly jasné – výstraha třetího stupně, což se běžně dává jen při nejtvrdších vichřicích nebo rozsáhlých povodních. Nové modely navíc ukazovaly, že se blíží tzv. „derecho“, tedy silný a dlouhý pás přímočarého větru schopný ničit celé pásy vesnic během desítek minut.
Fenomén dlouhotrvajících supercel a jevů, které jsme dosud v Česku znali spíš z televizních zpráv o Americe nebo Itálii, se letos ukázal v plné síle. V některých místech východní Moravy napršelo během pár hodin více než za celý běžný měsíc a Beskydy dostaly výstrahu na až 180 mm srážek v jediném dnu.
Kromě toho padaly kroupy velké jako pingpongové míčky a nárazový vítr v regionu dosahoval rychlosti skoro 120 km/h. Meteorologické radary hlásily i možný vznik menšího tornáda, naštěstí však bez zásadního poškození obytných oblastí.
Není divu, že lidé na sociálních sítích sdíleli fotografie podchodů plných vody, mazlících se psů u popadaných stromů nebo rozbitého skla v autech. Většina z nás bude červen 2025 považovat za období, které jasně ukázalo, jak proměnlivé a divoké umí být počasí i v srdci Evropy.